top of page

קו אנזים Q10

קו אנזים Q10 הוא חומר שמיוצר ע"י הגוף באופן טבעי. ייצורו פוחת ככל שהאדם מתבגר אבל ניתן להאט זאת ע"י אימוץ אורח חיים פעיל ומופחת סטרס. בנוסף Q10 נמצא בכמות קטנה בבשר, עוף והודו.

לחומר זה מספר תפקידים ביולוגיים חשובים:

 1. חיוני לייצור האנרגיה בתאים לרבות בתאי לב, שריר ומוח. Q10 יושב בצומת חלבונית מרכזית במיטוכונדריה (מפעל האנרגיה בתאים) ומאפשר חמצון ופירוק של סוכרים, חלבונים ושומנים ליצירת אנרגיה. כלומר ללא חומר זה לא תתאפשר יצירת אנרגיה או לחילופין חוסר שלו יגרום להפחתה בייצור.

 2. משפיע על ביטוי גנטי להפחתת צימוד טסיות ויצירת קרישי דם.

 3. משפיע על ביטוי גנטי להפחתת לחץ דם.

 4. מגן מפני חמצון של חומרים בזרם הדם ומפני חמצון של האנדותל (שכבה שמרפדת את שטח הפנים הפנימי של כלי הדם והלימפה) ובכך מונע דלקות והצטברות של משקעים בכלי הדם.

שימושים רפואיים:

 1. כחלק מטיפול במצבים של עייפות, חוסר אנרגיה, תשישות, תסמונת עייפות כרונית (CFS) ופיברומיאלגיה. מצבים אלו יכולים להיגרם מאחד או שילוב של הגורמים הבאים: סטרס, חוסר פעילות גופנית, דלקת כרונית בגוף והזדקנות מואצת או טבעית אבל, לכולם משותף התסמין של ייצור לא מספק של אנרגיה במיטוכונדריה או חוסר במיטוכונדריות בתאי הגוף לרבות בתאי שריר, לב ומוח. בשל תפקידו המרכזי של Q10 בייצור אנרגיה במיטוכונדריה הוא מהווה תוסף חשוב במצבים אלו כדי להחזיר למיטוכונדריות את היכולת לייצר אנרגיה ברמה מספקת.

 2. מניעת מחלות לב, כלי דם ושבץ. מחלות אלו נגרמות במידה רבה כתוצאה מדלקת בכלי הדם, חמצון ושקיעה של כולסטרול בכלי הדם, שיוצרים טרשת עורקים אשר במצב מתקדם יכולה לגרום לחסימה בכלי הדם אשר לא מאפשרת אספקת דם ללב ולמוח וזהו בעצם אוטם לבבי ו/או שבץ. תוסף של Q10 יכול לשמש כחלק מטיפול מניעתי למצבים אלו על ידי יכולתו למנוע חמצון של האנדותל והכולסטרול ובכך להפחית את הסיכוי לדלקת ולטרשת בכלי הדם.

 3. כחלק מטיפול באי ספיקת לב. במצב זה הלב לא מצליח לספק דם לאברי הגוף ברמה תקינה. חומרת מחלה זו תלויה במידת האחוזים שפחתו מתפקוד הלב, כלומר לב נורמאלי מספק בערך 5 ליטר דם בדקה ובאי ספיקה לבבית הוא לא מצליח לעשות זאת וככל שהיא חמורה כך האחוז מחמש ליטר ירד. תוסף של Q10 במינון גבוה משפר את ייצור האנרגיה בתאי הלב ובכך יכול לאפשר להם לעשות את פעולתם טוב יותר. כלומר ככל שלתאי הלב תהיה יותר אנרגיה כך שריר הלב יתכווץ ויתרפה באופן טוב יותר ויצליח לדחוף יותר דם לעבר אברי הגוף.

 4. כחלק מטיפול בהפחתת לחץ דם. לחץ דם הוא אחד הגורמים העיקריים לאוטם בשריר הלב, שבץ, אי ספיקה לבבית ואי ספיקת כליות.

 5. כחלק מטיפול בהפחתת צימוד טסיות וקרשיות יתר. מצבים אלו מגבירים סיכון לאוטם בשריר הלב ושבץ.

 6. כחלק מטיפול לשיפור ביצועים ספורטיביים ולספורטאים בכלל. העוסקים בספורט מקצועי או חובבני הם צרכני אנרגיה גבוהים ולעיתים יכולים להגיע למאזן אנרגיה שלילי כתוצאה מפעילות מוגברת יחסית למתאמן. שימוש בתוסף Q10 יכול לעזור לשיפור ייצור האנרגיה למאזן חיובי וכך לשפר את היכולת, ההנאה וההתאוששות ממאמץ.

 7. מניעת עייפות וכאבי שרירים שנגרמים כתוצאה מתרופות ממשפחת הסטטינים כמו ליפיטור, סימבקור וסימבסטטין אשר ניתנות כדי להפחית את רמת הכולסטרול בדם. יכולתם של תרופות אלו להפחית את רמת הכולסטרול בדם מתאפשרת על ידי עיכוב אנזים בכבד שנקרא HMG- CoA reductase. אנזים זה מהווה חלק מרשת של תהליכים שבסופם מיוצר כולסטרול. הסטטינים מעקבים את אנזים זה וכך עוצרים את שרשרת התהליכים שבסופם מיוצר הכולסטרול. הבעיה בכך היא שייצור פנימי של Q10 מתבצע גם כחלק מרשת תהליכים אלו ולכן עיכוב HMG- CoA reductas עוצר גם את שרשרת התהליכים של ייצור Q10 ובעצם מפחית את ייצור האנרגיה בגוף והביטוי של זה הוא עייפות וכאבי שרירים. עייפות בטח קל להבין כיצד היא נגרמת אבל כאבי שרירים לא ולכן אני אסביר בקצרה. כאשר אין לשריר מספיק אנרגיה הוא עובר לנשימה אנאירובית, תוצר הלוואי של נשימה זו הוא חומצה לקטית, הצטברות יתרה של חומצה זו בשריר גורמת לצריבה וכאב. מכאן כאשר יש חוסר אנרגיה יש יותר נשימה אנאירובית ויותר הצטברות של חומצה לקטית.

מינון יומי מקובל:

100-600 מ"ג ליום.

אזהרות ואינטראקציות:

 1. לא מומלץ בשילוב עם תרופות נוגדות קרישה כמו קומדין וקלקסן.

 2. יש להיזהר בשילוב עם תרופות נוגדות צימוד טסיות כמו אספירין. במקרים אלו יש להיוועץ עם רופא או מטפל מוסמך לגבי המינון הנכון בשילוב בניהם.

 3. יש להפסיק את השימוש שבוע לפני פרוצדורה ניתוחית ושבועיים לאחר מכן.

לינק לתוסף Q10 במינון 100 מ"ג מאתר IHERB:

לינק לתוסף Q10 במינון 200 מ"ג מאתר IHERB:

***עם הקוד הבא מקבלים 10% הנחה בקנייה הראשונה- Mgz025

אם נהניתם מהכתבה ו/או היא עזרה לכם אשמח אם תשתפו אותה כדי שעוד אנשים יחשפו למידע זה.

בברכת בריאות שלמה!

תמיר גרבי

bottom of page